Czy franczyza się opłaca?

Biznes

Franczyza to świetny pomysł dla kogoś, kto ma nieco wolnych środków, chce stworzyć prężny biznes, choć niekoniecznie chce bardzo ryzykować i nie ma specjalistycznego know-how. W których branżach zatem franczyza najbardziej się opłaca i czy jest bardziej korzystna dla franczyzodawców czy też dla franczyzobiorców?

Znane marki franczyzowe

Do najsłynniejszych firm, opartych na tym modelu, należą między innymi McDonald’s, Burger King, Subway, Marriott czy też Hilton. Jak nietrudno zauważyć, są to głównie marki z branży gastronomicznej oraz hotelarskiej. To oczywiście nie jest przypadek – w tych sektorach bardzo duże znaczenie ma rozpoznawalna na całym świecie marka oraz know-how. Jeśli chodzi o bary szybkiej obsługi, to w większości przypadków właściciel musi zaproponować lokalizacje, opłacić jej wynajem i zatrudnić pracowników. Dostarczanie wszystkich składników – na przykład do wytwarzania hamburgerów – jest już w gestii franczyzodawcy. Wygenerowany przez taką restaurację zysk, trafia do właściciela. Ale musi oczywiście odprowadzać comiesięczne opłaty za franczyzodawcy, które do małych nie należą. Franczyzodawca stale też kontroluje poziom jakości w takim obiekcie i w niektórych przypadkach może nawet cofnąć prawa do korzystania z marki.

Komu to się opłaca?

Międzynarodowe firmy, oparte o ten model biznesowy, często są dziś wielomiliardowymi korporacjami. Z kolei często mali przedsiębiorcy, którzy postanowili stać się ich franczyzobiorcami, plajtują lub mają poważne problemy z utrzymaniem swojego biznesu. I to jest często krytykowane w tym modelu – w końcu większość ryzyka bierze na siebie niewielki często franczyzobiorca, a nie wielka korporacja. Ale jest to model wygodny dla wielkich firm jeszcze z innych powodów. Wielkie koncerny, takie jak McDonald’s czy Hilton zazwyczaj nie znają dobrze niewielkich, lokalnych rynków. Aby na nie wejść, musieliby tworzyć swoje lokalne oddziały i zatrudniać mnóstwo pracowników. Zamiast tego, lepiej przenieść to na drobnego przedsiębiorcę… Ale czy naprawdę ten biznes jest opłacalny jedynie dla franczyzodawców? Oczywiście nie.

Przez franczyzę nawet ktoś dysponujący dość ograniczoną liczbą środków, może prowadzić biznes pod znaną na całym świecie marką. Ale przede wszystkim ma dostęp do know-how. Właśnie przez to ryzyko porażki jest znacznie mniejsze niż w typowym prowadzeniu działalności gospodarczej. Firma franczyzowa oferuje wiele profesjonalnych szkoleń i prowadzi przedsiębiorcę krok po kroku, aby wiedział on, jak postępować ze swoim biznesem. Do tego może działać w oparciu o model, który został przetestowany już przez setki, jeśli nie tysiące, przedsiębiorców. Właśnie to najczęściej przyciąga ludzi do zostawania franczyzobiorcami. To forma działalności, która zdecydowanie ogranicza ryzyko. Owszem, trzeba zainwestować, ale ma się podczas całego procesu tworzenia biznesu wsparcie doświadczonej firmy. W

Właśnie z tych powodów, franczyza może być niezwykle ciekawą i dochodową formą prowadzenia biznesu – i może być korzystna dla wszystkich stron. Również dla klienta, który przecież dokładnie wie, czego może oczekiwać po firmie, która ma wiele oddziałów franczyzowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *