Czy sport buduje tożsamość narodową?

Hobby

Budowanie tożsamości narodowej kojarzy się głównie z historycznym i politycznym kontekstem. Warto tymczasem zauważyć, że nawet sport – o ile mówimy o zawodach międzynarodowych – przyczynia się zarówno do budowy, jak i podtrzymania tożsamości narodowej.

Naród i sport

Na największą uwagę zasługuje fakt, że sport potrafi na dany czas zniwelować wszelkie różnice w poglądach pomiędzy obywatelami danego kraju. Jako przykład warto podać chociażby nasze społeczeństwo, które niejednokrotnie daje wyraz emocjom – szczególnie jeżeli chodzi o dyskusje polityczne. W czasie meczu, niezależnie od dyscypliny sportowej, poglądy zdają się chować do kieszeni i nikogo nie interesować, najważniejsze jest wówczas dopingowanie drużyny. Warto jednocześnie podkreślić, że nie jest to cecha wyłącznie polskiego społeczeństwa.

Społeczny aspekt sportu niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno jeśli mówimy o mniejszej, jak i większej skali. Nie da się ukryć, że skupienie wokół symboli narodowych po to, by zaznaczyć, której drużynie się kibicuje, jest dowodem na to, że sport jest jednym z elementów budowy tożsamości narodowej.

Podtrzymanie kraju

Nie wszystkie kraje są tak homogeniczne jak Polska. To właśnie w heterogenicznych krajach sport zyskuje jak gdyby na integracyjnym i tożsamościowym znaczeniu. W przypadku kulturowego podzielenia kraju drużyna narodowa może budować tożsamość, łącząc i integrując skupionych wokół niej kibiców. Duża znaczenie mają tutaj wspólne symbole narodowe, można by powiedzieć, że bez nich budowania tożsamości narodowej jest niezwykle trudne.

Warto zatem uświadomić sobie, że budowanie tożsamości narodowej nie jest wyłącznie domeną historyczną czy polityczną oraz że nie jest czymś, co powstało kiedyś i dzisiaj nie ma żadnego znaczenia. Warto podkreślić, że tożsamość narodowa jest dynamiczna – stosunek do własnego kraju może się zmieniać: nasilać i słabnąć, albo przybierać jeszcze inne formy.

Rola sportu

Sport rozgrzewa emocje narodowe, czego przykładem może być chociażby emocjonalny stosunek do meczu piłki nożnej pomiędzy drużyną polską a niemiecką czy rosyjską. Nie da się ukryć, że wychodzą na jaw historyczne konteksty, ale mają one jedną wartość: powodują, że wszyscy czujemy swoją przynależność do kraju.

Różne dyscypliny sportowe oddziałują na tożsamość narodową. Warto jednak powiedzieć, że największe znaczenie mają dyscypliny najpopularniejsze i te uznawane za sport narodowy. Szermierka – mimo swoich zalet – nie będzie w taki sposób oddziaływać na ogół społeczeństwa jak robi to piłka nożna.

Wydarzenia sportowe mogą przyczyniać się nie tylko do podtrzymania tożsamości narodowej, ale również służą popularyzacji swojej dyscypliny. Nie da się ukryć, że w czasie mistrzostw piłkarskich więcej osób zabiera się za piłkę nożną. Warto podkreślić, że istnieje o wiele więcej źródeł popularności sportu, niż tylko wydarzenia sportowe czy autorytety związane z daną dyscypliną. Przede wszystkim jest to chęć poprawy zdrowia i swojego życia na lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *