Czym jest technologia dla sportu – dlaczego niektóre dyscypliny z niej korzystają, a inne nie?

Hobby

Technologiczne rozwiązania skutecznie rozwiewają wszelkie wątpliwości dotyczące sytuacji spornych, dbając jednocześnie o zachowanie uroku danych dyscyplin. W jakich dyscyplinach system Hawk-Eye znajduje zastosowanie, a w których zauważa się jego brak?

Rewolucja technologiczna, która dokonuje się na naszych oczach, wywiera silny wpływ na wiele elementów naszego życia codziennego. Społeczeństwa informacyjno-technologiczne zdążyły już do niej przywyknąć na dobre – nie wyobrażamy sobie dzisiaj dnia bez smartfona, internetu, aplikacji, bankowości mobilnej czy chociażby prądu. Tą sferą, gdzie dobra technologii nie są jeszcze powszechnie wykorzystywane, jest sport. Dlaczego?

Uwarunkowania kulturowe

Zdaje się, że w tradycyjnym postrzeganiu sportu jako rywalizacji technologia mogłaby tylko przeszkadzać. Wysiłek fizyczny oraz współzawodnictwo towarzyszą nam od zarania dziejów. W czystej postaci sport nie jest okraszony żadnym rodzajem technologii, dlatego wydaje nam się tak naturalny. Jest to również powodem tego, dlaczego wszelkie zmiany dotyczące zasad gry czy wprowadzenia technologii spotykają się z uwarunkowaną kulturowo barierą.

Dobre przykłady

Warto jednak podkreślić, że niektóre dyscypliny sportowe poszły z duchem czasu, decydując się na zaimplementowanie technologii, która znajduje zastosowanie przede wszystkim w sytuacjach spornych. Dzięki systemowi czułych kamer (Hawk-Eye) wszystkie wątpliwości rozwiewa technologia, informując odbiorców o tym, czy piłka dotknęła linii, czy może znalazła się poza nią.

Technologia Hawk-Eye jest powszechnie wykorzystywana w takich dyscyplinach jak tenis ziemny, siatkówka, szermierka, badminton czy snooker. Niektóre ligi piłki nożnej zdecydowały się na zastosowanie tego systemu – od 2013 roku był używany w meczach Premier League.

Pionierską dyscypliną, która bardzo często korzystała – i korzysta nadal – z technologii sokolego oka jest tenis ziemny. Zdaje się, że to właśnie tam sytuacje sporne zdarzają się nadzwyczaj często, co jest umotywowaniem zastosowania takiego systemu.

Potrzeby

Nie da się ukryć, że systemy kamer są zdecydowanie potrzebne w najpopularniejszej dyscyplinie sportowej na świecie – piłce nożnej. Co prawda coraz częściej mówi się o wprowadzaniu systemu kamer i powtórek, które miałyby w skuteczny sposób wyeliminować możliwość popełnienia przez sędziego błędu czy zjawisko korupcji i kupowania meczów.

Wydaje się również, że już w niedalekiej przyszłości większość dyscyplin sportowych na profesjonalnym szczeblu będzie wykorzystywać technologię. Należy podkreślić, że nie odbierze to mu zasłużonego miejsca w życiu każdego człowieka – sport pełni jednocześnie wiele bardzo ważnych funkcji społecznych i kulturowych, których wartość nie zostanie umniejszona przez wprowadzenie technologicznych rozwiązań.

Tym bardziej, że pomysł korzystania z systemów kamer i powtórek podoba się również kibicom; frustracja z powodu błędu sędziego czy poczucie niezasłużonego zwycięstwa może już na dobre odejść w zapomnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *