Czym zajmuje się doradztwo finansowe?

Finanse

Doradztwo finansowe w Polsce systematycznie się rozwija, tymczasem czas niezwykle nachalnej akwizycji i sprzedaży produktowej stopniowo dobiega końca. Czym tak naprawdę zajmują się doradcy finansowi? Jakie korzyści niesie doradztwo finansowe? Jakie mogą być konsekwencje złego doradztwa finansowego?

W Polsce obecnie działa kilkadziesiąt firm, które świadczą usługi finansowe, natomiast na terenie całego kraju funkcjonuje zaledwie kilkanaście. Jeszcze mniej instytucji finansowych spełnia określone wymogi, a także dostosowuje się do pewnych norm etycznych.

Doradztwo finansowe to przede wszystkim aktywna praca z klientem

Według amerykańskiej wersji słynnego pisma Forbes „doradca finansowy” utożsamiany jest z „finance planner”, czyli osobą, która nie zajmuje się sprzedażą produktów finansowych, ale planuje finanse osobiste. Właśnie w tym drugim określeniu jest odpowiedź na pytanie „Kim jest doradca finansowy i czym zajmuje się doradztwo finansowe?”.

Jak wiadomo nie zawsze jest możliwość porównania zachodnioeuropejskich lub amerykańskich standardów do polskich. W przypadku doradztwa finansowego porównanie to jest jednak wskazane. Niestety w naszym kraju doradztwo finansowe bardzo często kojarzy się z pośrednictwem przy sprzedaży produktów i usług finansowych. Działania doradców finansowych nie mają nic wspólnego z planowaniem.

Sytuacja ta jest spowodowana faktem, że początkiem doradztwa finansowego była akwizycja – sprzedaż ubezpieczeń na życie i polis na życie. Obecnie czas polis z funduszami dobiega końca przez kryzys finansowy. Osoby, które szukają sprecyzowanej definicji doradztwa finansowego powinny posłużyć się odniesieniem do amerykańskiego pojęcia „finance plannig”, które oznacza planowanie finansów osobistych.

Doradztwo, to przede wszystkim ludzie

Powodzenie doradztwa finansowego zależy przede wszystkim od zadowolenia klientów, a także kompetencji doradców finansowych. Doradcą finansowym powinien być przede wszystkim człowiek, który jest nie tylko wykształcony, ale również świetnie odnajduje się i porusza w trudnej branży usług finansowych. Powinien także doskonale znać rynek, a przede wszystkim wykazać empatię i inteligencję emocjonalną, czyli kompetencje miękkie.

Nie spełniając tych warunków niezwykle ciężko jest zbudować relacji klienta, a także zdobyć jego zaufania. Umiejętności te są absolutną podstawą w pracy doradców finansowych. Bardzo trudno jest zdecydować się na planowanie własnych finansów osobistych z osobą której się nie ufa.

Czy obecnie na rynku funkcjonują firmy, które mogą poszczycić się właśnie takimi pracownikami? Oczywiście nie jest to większość firm, ale wyniki firm, które są zrzeszone w Związku Firm Doradztwa Finansowego dowodzą, że branża ma się bardzo dobrze jak na obecne trudne czasy.

Jaki jest koszt doradztwa finansowego?

Klient może ponieść dwa rodzaje kosztów, ale przeważnie ponosi zaledwie jeden. Opłata za przeprowadzenie analizy finansowej nie jest już stosowana. Klient ponosi płaci jedynie prowizję przy podpisaniu umowy na zakup konkretnego rozwiązania.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://tomaszwostal.pl – zarówno o doradztwie kredytowym, jak i finansowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *