Dziennikarstwo prasowe kontra dziennikarstwo online, czyli o tym, jak technologia wypiera papier

Biznes

Nie od dziś wiadomo, że elektroniczne formy dziennikarskiej wypowiedzi dominują nad prasowymi. Rewolucja technologiczna zdaje się w dodatku dobijać prasę, o czym świadczą kurczące się nakłady i niski poziom czytelnictwa tytułów prasowych. Gdzie jeszcze można upatrywać słabej kondycji polskich i światowych dzienników oraz tygodników?

W świecie mediów pojawiały się niegdyś opinie, że dziennikarstwo prasowe umiera, a głównym tego powodem są wszelkie działania medialne związane z internetem. Przyczyny słabej kondycji polskich dzienników i tygodników, wyrażającej się w zmniejszającej się wysokości nakładów oraz procentu przychodu ze sprzedaży egzemplarzy, upatrywano w mediach internetowych. Mówiono, że medialne portale internetowe wygrały batalię o grupy odbiorców. Czy to jednak prawda?

Kondycja prasy w Polsce

Czytelnictwo prasy idzie w parze z czytelnictwem literatury w Polsce – z roku na rok wskaźniki są coraz mniejsze, a instytucje przeprowadzające tego rodzaju badania biją na alarm, że Polacy czytają bardzo mało, a nawet w ogóle. Słaby wskaźnik sięgania po tytuły prasowe ma jednak zupełnie inne źródła. Jakie?

Wydaje się, że internet faktycznie wygrywa z prasą. Źródeł takiego stanu rzeczy można upatrywać chociażby w atrakcyjności dziennikarstwa online dla młodych odbiorców. Prasa – mimo podjętych działań – nigdy nie będzie w stanie reagować na żywo, a dodatkowo stanowi zamkniętą przestrzeń, po której poruszają się wyłącznie dziennikarze prasowi.

Dziennikarstwo online pozwala z kolei na dyskusje w komentarzach i bardzo szybko reaguje na bieżące wydarzenia. Mimo tak oczywistych zalet nie brakuje mu jednak wad, które są najłatwiej dostrzegalne jako postępująca tabloidyzacja. W przypadku mediów internetowych walka o odbiorcę zamieniła się w walkę o kliknięcia – świadczą o tym chociażby prowokacyjne tytuły artykułów, publikowanych nie tylko na portalach stricte plotkarskich czy sensacyjnych.

Świadczy o tym również o wiele większa popularność takiego rodzaju serwisów aniżeli portali publikujących poważniejsze formy wypowiedzi dziennikarskiej. Nie da się ukryć, że przekaz oparty na wywołaniu emocji u odbiorców będzie zawsze lepiej się sprzedawał niż długie, bogate w merytoryczną wiedzę artykuły analityczne.

Rozwój technologii

Kolejną przyczyną takiego stanu rzeczy jest rozwój technologii. W społeczeństwie technologicznym czerpanie najświeższych informacji odbywa się raczej za pośrednictwem serwisów społecznościowych. Przede wszystkim dla młodych osób jest to o wiele atrakcyjniejsza forma rozrywki, która może zaspokajać większość potrzeb społecznych.

Rewolucja technologiczna pozwala przypuszczać, że słaba kondycja prasy – nie tylko polskiej, ale także światowej – będzie schodzić na coraz niższy poziom. Być może, o czym coraz częściej mówi się w nauce medioznawczej, gazety papierowe będą niegdyś na tyle elitarne, że trafią jedynie do niszy, poszukującej obfitej analizy polityki czy wiadomości ze świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *