Gdzie kupić meble? Sieciówka czy zakład stolarski – wady i zalety

Dom i ogród

Kupując nowe mieszkanie, dom czy przeprowadzając remont naszego aktualnego lokum, nierzadko stajemy przed dylematem, jakie meble zakupić. Najważniejszymi pytaniami, jakie powinniśmy sobie postawić przed ich kupnem, jest to, jakiej jakości potrzebujemy oraz ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na ich zakup.

Zakup mebli w sieciówce – dla kogo?

Na rynku meblarskim funkcjonuje wiele sieci firm sprzedających gotowe wyposażenie do domu. Większość z nich oferuje tzw. meble z paczek, tzn. wszystkie oferowane przez nich produkty są takie same, sprzedawane są natomiast w częściach i to użytkownik sam musi zadbać o ich montaż w miejscu docelowym. W tym wypadku może on zdecydować się na złożenie mebli samodzielnie lub powierzyć to zadanie innej osobie. Należy się jednak liczyć z tym, że jest to zadanie pracochłonne i niekiedy problematyczne. Z tego też powodu firmy bądź fachowcy, którzy świadczą tego typu usługi najczęściej liczą sobie ok. 10% wartości mebla za sam jego montaż.

Meble produkowane przez sieciówki posiadają także ściśle określone wymiary oraz indywidualne cechy, które nie mogą być spersonalizowane. Niewątpliwym plusem jest jednak możliwość dobrania wszystkich elementów, tak by do siebie pasowały. Producenci tworzą bowiem gotowe kolekcje i to kupujący decyduje, których elementów potrzebuje.

Zaletą zakupu w sieciówkach jest także krótki czas realizacji zamówienia. W zależności od aktualnych stanów magazynowych producenta meble możemy odebrać zwykle od ręki. Nawet jeśli naszych mebli nie ma aktualnie na stanie, to czas oczekiwania na nie nigdy nie jest długi.

Podstawowym minusem zakupu gotowych mebli jest na ogół ich słaba jakość. Wykonane są głównie z tzw. MDFu, a więc płyty pilśniowej, zwykle dość cienkiej, która szybko się zużywa. Nie można więc raczej powiedzieć, że są to meble na lata. W parze z gorszą jakością idzie jednak dużo niższa cena, dlatego ich zakup polecić można osobom, które mają ograniczony budżet lub tym, którzy lubią co parę lat zmieniać wystrój swojego mieszkania. Takie meble będą także odpowiednim wyborem do mieszkania, które będzie przeznaczone na wynajem.

Meble na wymiar od stolarza – wady i zalety

Osobom, które cenią sobie jakość i nieograniczoną możliwość personalizacji, poleca się skorzystanie z usług profesjonalnego zakładu stolarskiego. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykonania mebli o dokładnie takich cechach, jakich potrzebujemy. Stolarze produkują meble na wymiar, kupujący nie ma więc problemu z kombinowaniem, jak zmieścić wszystkie elementy wystroju w konkretnym pomieszczeniu. Zaletą jest także możliwość przygotowania wstępnych wizualizacji, które pokażą, jak nasz pokój będzie wyglądał już z wyposażeniem.

W tym wypadku mamy właściwie nieograniczone możliwości personalizacji, możemy tak dobrać styl i kolor mebli, by pasowały do już istniejących elementów wystroju, a nawet zaprojektować nasz wymarzony mebel, którzy stolarz wykona ściśle według naszych wytycznych.

Kolejnym plusem zamówienia mebli w zakładzie stolarskim jest to, że wykonawca zajmuje się tą usługą kompleksowo. To w jego gestii leżą wszystkie niezbędne pomiary, wykonanie wizualizacji, zamówienie materiałów, dowóz gotowych mebli do klienta oraz ich montaż na miejscu. Kupujący nie musi się więc o nic martwić. Materiały użyte do produkcji takich mebli są też lepszej jakości, posłużą więc na długie lata.

Wadą zamawiania mebli na wymiar jest jednak dość długi czas oczekiwania na ich wykonanie. Przeciętny zakład stolarski wykonuje taką usługę w ciągu 30 dni od daty zaakceptowania wyceny przez klienta, ale czas ten może się jednak wydłużyć w zależności od obłożenia wykonawcy pracą przy innych zleceniach.

Podsumowanie – co wybrać?

Każda osoba, która staje przed wyborem mebli do swojego domu musi zadać sobie podstawowe pytanie: jaki budżet może przeznaczyć na ten cel. Następnie, kiedy już znamy nasze możliwości finansowe, warto przejrzeć oferty różnych firm oferujących gotowe meble i porównać ich ceny ze stawkami zakładów stolarskich.

Musimy się także zastanowić, czy priorytetem jest dla nas wysoka jakość wykonania i kupowane meble będą tymi docelowymi, czy też za parę lat będziemy je chcieli wymienić.

Obie opcje niewątpliwie mają swoje plusy i minusy więc każdy kupujący musi podejść do tej kwestii indywidualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *