Jak oszczędzać w kreatywny sposób?

Finanse

Nowy rok i nowe postanowienia? Jednym z nich jest zacząć oszczędzać? To bardzo dobry pomysł. Musimy jednak znaleźć takie sposoby, by postanowienie rzeczywiście się utrzymało. Poniżej znajdziecie kilka prostych rozwiązań.

Oszczędzanie wcale nie musi być trudne i nudne. Należy tylko dobrze to zaplanować oraz znaleźć najlepsze sposoby, które nam w tym pomogą. Małymi krokami możemy uzbierać naprawdę sporą sumę, którą przeznaczymy na wymarzoną podróż czy innego rodzaju rozrywki. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele jesteśmy w stanie zaoszczędzić zmieniając niektóre przyzwyczajenia w swoim życiu. Nawet niewielkie zmiany mogą znacznie poprawić stan twojego konta.

Wiele oczywiście zależy od celu jaki sobie wytyczysz. Może zależy ci po prostu na tym, by przeznaczyć oszczędności na takie rozrywki jak kino, koncert czy nowe ubrania. Może też celujesz nieco wyżej i marzy ci się daleka podróż. Oczywiście wszystko jest to zrealizowania należy tylko odpowiednio się nastawić oraz umiejętnie dysponować swoimi pieniędzmi. Naprawdę istnieje kilka prostych sposobów, aby małymi krokami dotrzeć do swojego celu.

Zacznij od zmian

Przede wszystkim zwróć uwagę na co przeznaczasz najwięcej pieniędzy i czy nie da się tego jakoś zmienić. Zweryfikuj swoje konto bankowe i sprawdź, czy nie są pobierane zbyt duże opłaty za jego posiadanie. Być może uda ci się znaleźć lepszy zamiennik, bez większych opłat. Podobnie także z rachunkiem za telefon czy Internet. Warto co jakiś czas sprawdzać dane oferty, szczególnie jeśli już dłuższy czas utrzymujecie umowę z daną firmą.

Naprawdę wiele można zaoszczędzić na robieniu zakupów. Często robimy zakupy w biegu, a przez to nie zastanawiamy się zbyt długo nad wyborem konkretnych produktów. Pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić to lista! To prosty, ale najlepszy sposób na kupowanie. Możemy zrobić listę na kartce, a także na telefonie. Obecnie istnieją nawet specjalne aplikacje, które pozwalają nam ułożyć odpowiednią listę. Należy jednak pamiętać, by trzymać się wytyczonego planu i nie dobierać dodatkowych produktów.

Zastanów się czy nie warto kupować większych opakowań poszczególnych produktów. Oprócz kwestii oszczędnościowych przyczyniasz się również do ochrony środowiska. Dlatego zastanów się czy nie lepiej kupić nieco większe opakowanie płynu czy szamponu. Oczywiście warto przy tym sprawdzić czy takie rozwiązanie jest opłacalne.

Odkładaj pieniądze

Prostym rozwiązaniem będzie odkładanie pieniędzy do skarbonki. Może brzmi to dziecinnie, ale rzeczywiście ten sposób działa. Nie muszą to być duże kwoty. Wrzucajmy na początku pięciozłotówki, a z czasem zwiększajmy tę granicę. Możemy na przykład w pierwszym miesiącu wrzucać po złotówce, w kolejnym – dwa złote, i tak dalej.

Być może posiadasz niepotrzebne, zalegające sprzęty czy przedmioty w domu. Rozejrzyj się i zobacz czy coś z tego nie nadaje się na sprzedaż. Jeśli uda ci się dokonać takiej sprzedaży odkładaj zarobione pieniądze do puszki czy skarbonki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *