Jak usunąć plamy z czerwonego wina?

Dom i ogród

Jeśli zdarzyło ci się wylać czerwone wino na ubranie lub na dywan, nie panikuj. Istnieją proste sposoby, aby sprawnie i szybko pozbyć się tego rodzaju zabrudzeń. Wystarczy działać szybko i postępować zgodnie z poszczególnymi krokami. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek na ten temat. 

Jeśli zdarzyło ci się wylać czerwone wino na ubranie lub na dywan, nie panikuj. Istnieją proste sposoby, aby sprawnie i szybko pozbyć się tego rodzaju zabrudzeń. Wystarczy działać szybko i postępować zgodnie z poszczególnymi krokami. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek na ten temat.  Wbrew pozorom usunięcie świeżych plam z czerwonego wina wcale nie musi być trudne. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą uporać się z tym problemem. Musimy jednak pamiętać, aby działać szybko oraz sprawnie – w ten sposób z pewnością pozbędziemy się zabrudzeń.

Usuwając plamy, powinniśmy sprawdzić materiał z którego wykonane jest ubranie czy obrus, aby nie zniszczyć tkaniny. Możemy wykorzystać preparaty dostępne w sklepach – jednak nie zawsze mamy je pod ręką w czasie ,,wypadku”, wtedy na pewno sprawdzą się domowe sposoby.  Usuwanie plam z tkanin Jeśli czerwone wino wyleje się na ubranie lub obrus, należy działać jak najszybciej i wykorzystać jeden ze sposobów na usunięcie zabrudzenia. Przed przystąpieniem do tej czynności należy jednak pamiętać o sprawdzeniu informacji dotyczących sposobu prania materiału umieszczoną na etykiecie.

1. Wilgotne plamy dają się łatwiej usunąć, dlatego nie zwlekajmy z ich wyczyszczeniem. Namocz materiał od razu po rozlaniu wina i staraj się nie wcierać go zbyt mocno w materiał. Najlepiej delikatnie przykryć plamę serwetką lub czystą ścierką, tak by wchłonęła trunek.

2. Jeśli jest to możliwe, zdejmij ubranie i spróbuj spłukać plamę pod bieżącą wodą zaraz po zabrudzeniu. Mając ubranie na sobie możesz namaczać plamę białym winem lub wodą sodową, tak by były cały czas wilgotne.

3. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest posypanie plamy solą. Następnie należy moczyć materiał w zimnej wodzie przez około pół godziny, a potem go uprać w pralce. Ten sposób dobrze sprawdza się w przypadku białych koszul oraz obrusów.

4. Suche plamy z czerwonego wina najlepiej usuwać roztworem sporządzonym z sody oczyszczonej oraz wody. Nałóż roztwór na materiał i pozostaw go na kilka godzin. Staraj się przez ten czas utrzymywać tę masę wilgotną – dodawaj co jakiś czas wodę. Na końcu wypłucz materiał czystą wodą.

5. Można użyć także roztworu sporządzonego ze spirytusu i wody. Szczególnie jeśli plama z czerwonego wina pojawiła się na białym obrusie.

Usuwanie plam z dywanu

1. Jeśli plama jest świeża, musimy działać jak najszybciej. Przede wszystkim na mokre zabrudzenie połóż serwetkę lub ścierkę, aby wchłonęła trunek. Następnie użyj specjalnego odplamiacza do dywanów.

2. Innym sposobem będzie użycie białego wina lub sody oczyszczonej. Możesz także posypać plamę solą, odczekać kilka minut i usunąć nadmiar wilgoci z dywanu. Po wszystkim warto odkurzyć dywan, aby nie pozostały na nim żadne zabrudzenia.

3. Jeśli plamy są trudne do usunięcia możesz użyć sodę oczyszczoną z wodą, a następnie spłukać wszystko po paru godzinach i dokładnie wysuszyć. Po wszystkim możesz także odkurzyć dywan, aby całkowicie pozbyć się zabrudzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *