Jesienne porządki, czyli jak zadbać o swój dom przed zimą

Dom i ogród

Letnie dni powoli się kończą i coraz więcej czasu będziemy spędzać w domu. Warto zatem odpowiednio się do tego przygotować i wykonać kilka szczególnych zadań przed zimą. Poniżej znajdziecie wskazówki, o czym warto pamiętać podczas jesiennych porządków.

Letnie dni powoli się kończą i coraz więcej czasu będziemy spędzać w domu. Warto zatem odpowiednio się do tego przygotować i wykonać kilka szczególnych zadań przed zimą. Poniżej znajdziecie wskazówki, o czym warto pamiętać podczas jesiennych porządków. Oczywiście ważne jest regularne sprzątanie i czyszczenie naszego domu, jednak przed nadejściem zimy powinniśmy zadbać o kilka ważnych szczegółów, które pomogą nam lepiej i milej spędzić ten czas. Poza tym znacznie łatwiej będzie nam wyczyścić niektóre rzeczy jeszcze w momencie, gdy dzień jest dłuższy i bardziej pogodny. Nie zapominajmy także o stworzeniu odpowiedniego klimatu, który umili nam czas w chłodne, zimowe wieczory.

Porządki w całym domu Przed nadchodzącą zimą czy jesienią warto zadbać o porządek w całym domu. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na elementy, które nie były długo czyszczone i o których zazwyczaj zapominamy podczas sprzątania.  Jedną z podstawowych czynności, którą powinniśmy wykonać przed zimą jest dokładne umycie okien oraz ram. Po pierwsze, przez lato na pewno nazbierało się na nich sporo kurzu i osadu po opadach. Po drugie, w tym czasie znacznie łatwiej będzie nam umyć powierzchnie okna – w zimę będzie to zdecydowanie trudniejsze. Pamiętajmy także o ramach okien, zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych.  Kolejnymi elementami wyposażenia, które warto wyczyścić przed zimą, są wszelkie lampy oraz żarówki.

Zakurzone i zabrudzone oświetlenie daje mniej światła oraz szybciej się nagrzewa, a przecież w zimie zależy nam na jak najlepszym świetle. Do ich umycia należy użyć specjalnych ściereczek nasączonych alkoholem.  Zwróćmy uwagę na to, czy wszystkie drzwi są dobrze naoliwione. Często w czasie lata mogą one luzować się pod wpływem temperatury czy innych czynników, dlatego warto je naoliwić.

Można użyć do tego specjalnego smaru lub zwykłej oliwy dla dzieci.  Porządki w kuchni i w łazience Oczywiście należy pamiętać o dokładnym wyczyszczeniu wszystkich sprzętów i urządzeń, takich jak np. lodówka, piekarnik czy okap kuchenny. Są to czynności, które powinniśmy wykonywać regularnie.  Przed zimą warto uporządkować wszystkie szafki, powyrzucać stare i nieświeże produkty i zrobić miejsce na inne zapasy.

W czasie zimy na pewno będziemy przygotowywać ciepłych posiłków, dlatego warto pomyśleć o miejscu w szafce na nowe i świeże produkty.  Ważne są także szafki na zewnątrz, a właściwie ich górna powierzchnia. Często zapominamy o starciu kurzu z górnej powierzchni wiszących szafek. To tam zbiera się najwięcej kurzu oraz tłuszczu. Najlepszym sposobem jest ułożenie na nich starych gazet, na których będą zbierały się zabrudzenia.

Potem tylko wystarczy je wyrzucić i przetrzeć szafki wilgotną ścierką.  Podobnie powinniśmy postąpić w łazience – wyczyśćmy wszystkie szafki na zewnątrz i wewnątrz. Wyrzućmy stare, przeterminowane kosmetyki, poukładajmy ręczniki i inne artykuły. Pamiętajmy także o pralce, którą także należy regularnie czyścić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *