Kilka słów o MCU – Marvel Cinematic Universe

Rozrywka

Marvel Cinematic Universe święci tryumfy nieprzerwanie od lat. Jednak nie wszyscy ludzie zdają sobie sprawę z tego, że poza kasowymi przebojami kinowymi na obrzeżach tego wykreowanego na ekranach świata istnieją również seriale.

Seriale, które wchodzą w skład MCU z wiadomych przyczyn są tworzone z dużo mniejszym budżetem i rozmachem. Mimo to nadal bawią, wzruszają i wprowadzają tematykę superbohaterską na inne, niespotykane dotąd w szerszym spektrum tory.

Seriale te bowiem w dużej mierze zrywają z kolorową superbohaterską otoczką, stawiając na wyzwania dużo mniejszej skali. To jednak, że nie ma się już do czynienia z zagrożeniami globalnymi i istotami, które chcą zniszczyć świat czy też przejąć nad nim władzę – wcale nie oznacza, że seriale te są nudne. Chyba nawet można pokusić się o stwierdzenie, że dzięki temu są ciekawsze, bo bliższe zwykłych, szarych ludzi.

Legalne odnośniki do seriali i filmów online dostępne są na stronie https://zalukaj.org – każdy miłośnik kina znajdzie coś dla siebie

Seriale MCU, czyli jakie właściwie?

Żeby zacząć poważnie rozmawiać o serialach MCU i o tym, co one wnoszą do świata przedstawionego samego Marvela, trzeba najpierw nazwać rzeczy po imieniu i powiedzieć jakie seriale wchodzą w skład uniwersum. Serialami, które nawiązują mniej lub bardziej do uniwersum MCU, a już na pewno dzieją się w jego granicach są:

  • Agents of SHIELD (Agenci T.A.R.C.Z.Y),
  • Agent Carter (Agentka Carter)
  • Daredevil,
  • Jessica Jones,
  • Luke Cage,
  • Iron Fist,
  • Defenders (z premierą w sierpniu bieżącego roku).

Seriale Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage, Iron Fist są o tyle interesujące, że przedstawiają genezę i solowe przygody tytułowych bohaterów, którzy koniec końców połączyć mają siły w najnowszym serialu Defenders. Z kolei Agents of SHIELD mogą pochwalić się występami postaci, które ludzie znają i kochają z kinowych filmów. Tam w końcu człowiek mógł jeszcze raz spotkać chociażby Samuela L Jacskona w roli Nicka Fury’ego, czy spotkać się ponownie z agentem Coulsonem, który takim przebojem wkroczył do świata Marvela.

Agentka Carter z kolei może się wydawać najbardziej oderwana od całości. Jednak nic w tym dziwnego. Akcja serialu dzieje się bowiem w zupełnie innych latach i przedstawia losy Peggy Carter po domniemanej śmierci Kapitana Ameryki. Przygody nieustraszonej agentki SHIELD, która razem z niepokonanym Howling Commando oraz przy pomocy Howarda Starka, ojca słynnego Iron Mana, próbuje sobie radzić w świecie, w którym nadal trwa wojenna zawierucha, a HYDRA nadal nie ustaje w wysiłkach, by zniewolić świat i zmienić go na taki zgodny z ich niepokojącą wizją. Poza tym Peggy Carter musi się też zmierzyć ze stratą ukochanego mężczyzny oraz ze światem, w którym kobieta nie ma zbyt wiele do powiedzenia, chyba że sobie tę pozycję wywalczy siłą i niezłomnym charakterem.

Za filmy, które prowadzą finalnie do spotkania postaci w Defenders odpowiada platforma Netflix. Jeżeli zaś chodzi o Agentów T.A.R.C.Z.Y oraz Agentkę Carter – za produkcję odpowiada stacja ABC.

Seriale te można polecić z czystym sumieniem każdemu, kto lubi klimaty superbohaterskie utrzymane jednakże w nieco brudniejszych i ulicznych barwach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *