O czym pamiętać wybierając oświetlenie w sypialni?

Dom i ogród

Sypialnia to bardzo ważne pomieszczenie. To właśnie w tym miejscu oddajemy się relaksowi po ciężkim dniu spędzonym w pracy czy szkole itp. Nie brakuje osób, które wracając do swojego domu czy mieszkania pierwsze co robią, to idą właśnie do sypialni, aby chociaż na chwilę położyć się i odpocząć przy nutach płynących z radia albo ulubionym serialu.

Każdy powinien zdawać sobie sprawę, że bardzo Ważnym aspektem tych pomieszczeń jest oświetlenie. Jeśli nie będzie ono dobrze dobrane, to wtedy wypoczynek niestety nie będzie charakteryzował się odpowiednią jakością. Dużo osób zapomina o tej kwestii. Wybierają pierwsze z brzegu lampy, które tylko zauważą w sklepach. Warto jednak poświęcić chwilę czasu, aby wiedzieć czym tak naprawdę kierować się decydując się na urządzenia pod tym kątem do własnej sypialni. Dzięki temu zapewnicie sobie nie tylko odpowiednie oświetlenie, ale także łatwiej będzie Wam odpocząć i nabrać siły przed kolejnymi dniami.

Bardzo dużo osób popełnia jeden, ale mocno opłakany w skutkach błąd. O co chodzi? Dużo ludzi wybiera do sypialni po prostu zbyt małą liczbę lamp. Decydują się na przykład tylko na oświetlenie główne. Nie jest to dobry sposób. Chyba, że sypialnia służy Wam tylko i wyłącznie do spania. Są jednak osoby, który na przykład czytają w niej książki, sprawdzają pocztę, uzupełniają dokumenty czy Przygotowują się do kolejnego dnia w pracy. Nie brakuje też kobiet, a które właśnie w sypialni mają swoją toaletkę. Wykonują tam makijaż i jest chyba jasne, że samo oświetlenie główne jest po prostu nie do końca wystarczające.

Nie może zatem zaskakiwać, że zbyt mała liczba lamp często powoduje, że człowiek jest rozdrażniony, a wykonywanie wielu czynności przychodzi mu z trudem. Jest to spowodowane nieodpowiednim natężeniem. Należy pamiętać, że zbyt mała liczba lamp sprawia, że w pierwszej kolejności męczą się nasze oczy a po chwili jesteśmy coraz bardziej zdenerwowani oraz rozdrażnieni całą tą sytuacją. To negatywnie wpływa na cały organizm.

Kolejnym często spotykanym błędem jest nieodpowiednia barwa światła. Należy pamiętać, że wyróżniamy trzy rodzaje w tym aspekcie: barwę zimną, ciepłą oraz neutralną. Należy pamiętać, żeby w sypialni zdecydować się na barwę ciepłą (poniżej 3300 K). Jeśli chodzi o oświetlenie pomocnicze do toaletki, to tutaj najlepiej sprawdzą się lampy generujące barwę neutralną. Przy wyborze oświetlenia należy zwrócić uwagę również na rozmieszczenie lamp, gniazdek oraz włączników. Oświetlenie główne powinno być zlokalizowane na środku konkretnej strefy danego pomieszczenia. Jeśli zaś chodzi o gniazdka, to należy je umieścić na dowolnej wysokości, aby każdy mieszkaniec swobodnie mógł z nich korzystać. To samo tyczy się wyłączników. Należy unikać miejsc, które z reguły są trudno dostępne – na przykład znajdują się za szafą i podładowanie telefonu czy włączenie lampki nocnej itp. będzie stanowić bardzo duże wyzwanie. Należy wszystko dobrze zaplanować, aby sypialnia i zastosowane oświetlenie były po prostu funkcjonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *