Społeczny wymiar sukcesów sportowych

Hobby

Sukcesy sportowe, jeżeli mówimy o skali międzynarodowej, mają pozytywny wpływ na wiele elementów życia społecznego. Nie da się ukryć, że sukcesami z danej dyscypliny sportowej żyje wówczas cały kraj. Na co wpływają sukcesy naszych sportowców?

Propagowanie sportu

Sukcesy sportowe są idealną formą propagowania zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Należy jednak podkreślić, że taka forma promocji towarzyszy wielu innym promocjom, jak chociażby organizowaniu wydarzeń sportowych dla lokalnych społeczności czy nadawaniem w telewizji programów zachęcających do znalezienia w swoim życiu miejsca na sport.

Propagowanie sportu, czego skutkiem są sukcesy polskich sportowców, jest niezwykle korzystne. Może bowiem zachęcić wielu młodych ludzi do podążenia tą samą ścieżką, a tych, którzy są nieco starsi, do regularnych treningów. Bardzo często sukcesy te rodzą zainteresowania i pasje innych osób.

Sport sam w sobie, a już szczególnie sukcesy na tle międzynarodowym, podtrzymują także tożsamość narodową. Kibice skupieni wokół jednego sportowca czy drużyny oraz symboli narodowych wzmacniają poczucie przynależności do kraju, do danego społeczeństwa.

Tożsamość

Przekaz o sukcesie sportowym zostaje wzmocniony jeszcze przez media masowe. Za ich sprawą komunikaty o pokonaniu przeciwnej drużyny nabierają na sile, często są to albo dramatyczne przekazy, albo informacje przesączone patetycznym triumfem. Jednego nie można odmówić – media mają tutaj swoją rolę, którą widać najlepiej w sile przekazu.

Nie tylko sukcesy

Warto wspomnieć również o tym, że społeczny wymiar mogą mieć także porażki sportowe. Przeżywaliśmy to w poprzednim okresie, jeśli chodzi o piłkę nożną – niejednokrotnie czuliśmy emocje wręcz przeciwne do radości i pełnego zadowolenia z oglądanego meczu. Mimo wszystko kibice w dalszym ciągu byli skupieni wokół symboli i drużyny, chociaż nie dopingowali tak głośno, jak robią to teraz.

Pewne dyscypliny

Nie wszystkie dyscypliny mają równą siłę oddziaływania. Najłatwiej jest to dostrzegalne na przykładzie piłki nożnej, gdy niektóre mecze międzynarodowe zyskują nawet historyczny kontekst. Nie należy się temu dziwić, ponieważ w Polsce i w Europie piłka nożna świeci triumfy i będzie to robić jeszcze przez długi czas.

Można pokusić się o stwierdzenie, że im intensywniejszy jest społeczny wymiar danej dyscypliny, im jest ona popularniejsza. Trudno wyobrazić sobie takie same poruszenie w społeczeństwie na wieść o wygraną w curlingu czy hokeju na trawie.

Warto podkreślić – słowem podsumowania – że sport jest bardzo ważnym elementem życia społecznego. Sukcesy i porażki drużyn sportowych i sportowców indywidualnych nie uchodzą uwagi nawet tych osób, które daną dyscypliną sportową niezbyt się interesują.

Nie należy zatem odmawiać różnym dyscyplinom sportowym ogromnej roli w życiu społecznym. Sport jest zarazem idealną formą rozrywki, świetnym środowiskiem dla biznesu i reklamy, jak i sposobem na życie dla wielu ludzi. Jedno jest pewne – warto uprawiać sport.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *